Jakość to podstawa. Po czym poznać dobrą poduszkę? 0
Jakość to podstawa. Po czym poznać dobrą poduszkę?

Komfort snu zależy nie tylko od czasu spędzonego w łóżku. Bardzo ważną rolę odgrywa także pościel oraz materiały, z jakich została wykonana. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej poduszkom. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób rozpoznać dobrą poduszkę. Przeanalizujemy czynniki, które mają bezpośredni wpływ na jakość poduszki oraz wygodę jej użytkowania.

Jaki kształt powinna mieć poduszka do spania?

Zadaniem poduszki jest nie tylko zapewnienie komfortu snu, ale także odpowiedniego podparcia dla naszego kręgosłupa i szyi. Zadaniem dobrej poduszki jest pomoc w zachowaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa w trakcie snu. Dzięki temu odpoczywać mogą mięśnie. W przypadku osób śpiących na boku zbyt wysoka poduszka prowadzi do wygięcia kręgosłupa w nienaturalny sposób. Dlatego należy wybrać taki model, który wypełni całą przestrzeń między policzkiem a materacem. Twardość poduszki powinna chronić głowę przed przemieszczaniem się w trakcie snu. Spanie na brzuchu jest najgorszą pozycją dla kręgosłupa. Osoby, które lubią spać na brzuchu, i nie chcą tego zmieniać, powinny wybrać niską poduszkę, która nie spowoduje nadwyrężenia kręgów szyjnych. Dla osób śpiących na boku najlepszym wyborem będzie poduszka z charakterystycznym wałkiem w okolicy szyi. W przypadku osób śpiących na plecach idealna okaże się poduszka o średniej twardości oraz niskiej wysokości.

Czy można określić wzór na idealny kształt, jaki powinna posiadać dobra poduszka do spania? Okazuje się, że tak! Aby go wyznaczyć trzeba najpierw sprawdzić odległość między końcem ramion w pozycji poziomej a miejscem, w którym znajdują się uszy. Do tej wartości należy dodać ok. 2-4 cm. W ten sposób można określić idealną wielkość poduszki. 

Jakie wypełnienie powinna mieć poduszka?

Dobra poduszka powinna posiadać odpowiednie wypełnienie. W dawnych czasach poduszki posiadały wyłącznie naturalne wypełnienie. W dalszym ciągu pierze uznawane jest za najlepsze wypełnienie, dlatego poduszki tego typu są najdroższe. Oczywiście nie oznacza to, że tylko poduszki wypełnione pierzem gwarantują wygodę i spokojny sen. Nowoczesne materiały również zapewniają dobre odprowadzanie wilgoci oraz optymalne podparcie dla ciała. Dostępne na rynku poduszki możemy podzielić na puchowe, piankowe oraz syntetyczne.

Za najlepszy wybór można uznać poduszkę z wypełnieniem puchowym. Najczęściej pochodzi ono do gęsi lub kaczek. Tego typu wypełnienie jest przewiewne, utrzymuje ciepło, a ponadto doskonale absorbuje wilgoć. Poduszki puchowe są lekkie, puszyste i sprężyste. Za najlepszy uważa się puch gęsi pochodzący od piskląt. Puch dorosłych osobników powinien stanowić jedynie podszycie. Dobra poduszka jest wypełniona naturalnym puchem. Oczywiście o ile jej użytkownik nie ma uczulenia na pierze.

Jak się okazuje poduszki wypełnione pianką również mogą zapewnić komfort i wygodę w trakcie snu. Szczególnie osobom uczulonym na pierze. Poduszki piankowe możemy podzielić na:

  • Poduszki z pianki termoelastycznej – są sprężyste i miękkie, pod wpływem temperatury ciała stają się jeszcze bardziej delikatne i idealnie dopasowują się do kształtu szyi i głowy

  • Poduszki z pianki wysokoelastycznej – są bardzo sprężyste, stanowią idealne podparcie dla kręgosłupa, ale szybko wracają do pierwotnej pozycji

  • Poduszki lateksowe – są elastyczne oraz higieniczne, wykonane z naturalnych składników, nie alergizują

Ostatnią kategorią są poduszki syntetyczne. Odznaczają się trwałością, są miękkie i odporne na odkształcenia. Gwarantują optymalną cyrkulację powietrza. Są dobrym rozwiązaniem dla alergików. Mogą być prane w pralce i suszone w suszarce bębnowej. Na uwagę zasługuje również ich atrakcyjna cena.

Dobra poduszka może mieć różne oblicza. Jej wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Nie bez znaczenia są także odpowiednie poszewki na poduszki. Wykonane z naturalnego materiału podnoszą komfort i nie ograniczają właściwości samej poduszki. Ważne, aby podczas wyboru wziąć pod uwagę wszystkie wymienione aspekty.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
$.get("https://mxapp3.maxserver.pl/appPowiazaneSlider/get_code.php?id=109",function(text) { let s = document.createElement('script'); let node = document.createTextNode(text); s.appendChild(node); document.head.appendChild(s); });
Sklep internetowy Shoper.pl