Poduszka kiedyś i dziś. Poznaj historię poduszki 0
Poduszka kiedyś i dziś. Poznaj historię poduszki

Wiele osób bez odpowiednio dobranej poduszki nie byłoby w stanie spokojnie zasnąć. Jest nam potrzebna nie tylko w sypialni, ale i podczas podróży, a małe, ozdobne poduszki świetnie zdobią mieszkanie. Obecnie jest w każdym domu, w przeszłości była wyznacznikiem luksusu i mogli sobie na nią pozwolić wyłącznie najzamożniejsi.

Jaka jest historia poduszki?

O istnieniu poduszki informują już pierwsze wzmianki z Mezopotamii i Egiptu. Poduszki, w formie charakterystycznych podgłówków, znajdują się w grobowcach faraonów, co oznacza, że już wtedy znany był zwyczaj podkładania sobie czegoś pod głowę podczas snu. Trzeba jednak pamiętać, że w tamtych czasach nie były synonimem miękkości i wygody. Większość wykonana była z litego drewna, kształtowanego w formę podgłówka. Ich prymarna funkcja była nieco inna niż współcześnie, ponieważ miały na celu umożliwienie robactwu przedostawania się do ludzkich uszu i nosa podczas snu.

W nieco bardziej dekoracyjnej formie poduszki występowały również w Chinach. Tam wykonywany je z drewna, nefrytu, brązu, a nawet chińskiej porcelany. Były przeznaczone dla członków rodziny królewskiej. Charakteryzowały je piękne, niezwykle skrupulatne zdobienia oraz kształty.

Dlaczego w przeszłości preferowany poduszki twarde? W końcu również i wtedy był dostęp do nieco bardziej przyjemnych materiałów. Uważano jednak, że twarde poduszki dobre wpływają na witalność, krążenie krwi, a także - zgodnie z ówczesnymi wierzeniami - pozwalały przepędzać od człowieka złe demony. Złe demony w mniejszym stopniu interesowały Greków i Rzymian, którzy przede wszystkim cenili sobie komfort, dlatego do wypełniania swoich poduszek używali miękkich tworzyw, takich jak trwała, słoma czy pierze. Uznać więc można, że to oni byli prekursorami poduszek w formie, jaka stosowana jest do dziś.

W średniowieczu europejczycy niższych klas nie używali, a może nawet nie znali poduszek, za to pięknie haftowane, miękkie akcesorium pod głowę było bliskie arystokracji. Co ciekawe, w Anglii za dynastii Tudorów zakazano nawet całkowity zakaz poduszek.

W kolejnych stuleciach poduszka gościła już w niemal każdym domu, bez względu na status materialny. Jej wygląd i forma cały czas ewoluowały. Przykładowo, najbardziej rażącym problemem z poduszkami była pleśń i robactwo, które rozwijało się w wypełnieniach poduszek, prowadząc do poważnych chorób, a nawet śmieci. Z tego też powodu wymyślono poszewki. Z biegiem czasu poduszki oprócz swoich funkcji użytkowych zaczęto wykorzystywać wyłącznie w celach dekoracyjnych, np. w kościołach, a później również w domach.

Na skalę przemysłową poduszki zaczęto produkować dopiero w XX wieku.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
$.get("https://mxapp3.maxserver.pl/appPowiazaneSlider/get_code.php?id=109",function(text) { let s = document.createElement('script'); let node = document.createTextNode(text); s.appendChild(node); document.head.appendChild(s); });
Sklep internetowy Shoper.pl